wtorek, 27 października 2015

Magia podwodnego świata




 
Michał – pasjonat nurkowania z 10 letnim doświadczeniem.
Całe życie nurkowe związany z Centrum Nurkowym Igel Divers,
Pod czujnym okiem Instruktora M2  Radka „Jeżyka” Koniecznego
zdobywa kolejne szlify i specjalności w federacji CMAS.
Stopień podstawowy P2.



Od jak dawna interesujesz się nurkowaniem? Dlaczego wybrałeś właśnie ten sport? Czy pamiętasz jak to się zaczęło?

fot. Radek Konieczny
Myślę że ziarno zasiał mi sąsiad, u którego oglądałem już w latach 90 zdjęcia spod wody z różnych miejsc w których bywał. Był to niesamowity świat, ale na tym się kończyło . Dopiero gdzieś mniej więcej w 2005 roku,
podczas wakacji w Egipcie, pływałem z rurką po powierzchni i widziałem płetwonurków 20 metrów pode mną. Jeśli dobrze pamiętam to była Tobia Arbaa. Potem już przyszło tylko zrealizować chęci znalezienia się bliżej dna.


Nurkowanie daje wiele możliwości. Nurkowanie wrakowe, nocne, głębokie, pod lodem, nurkowanie z łodzi. Próbowałeś wszystkiego? Co wydaje Ci się najciekawsze?

Tak, z tych wymienionych jak najbardziej. Nie można jednak ich porównać, każde jest inne.
Przy wrakowym cofamy się sporo w czasie, ale jest to historia namacalna, którą czasami nawet sami możemy pamiętać.
fot. Radek Konieczny
W nocy jest zupełnie inaczej, widzimy tylko to co oświetla latarka, stąd emocje i doświadczenia są dużo mocniejsze. Zauważyć można też rzeczy na które jakoś nie zwraca się uwagi za dnia.
Głębokie nurki to krótkie czasy przebywania, bo powietrze kończy się bardzo szybko. Możemy powiedzieć że jeśli bierzemy wdech na powierzchni, to jest to ok  4-5 litrów powietrza. Ten sam wdech na 50 metrach to już jest odpowiednio 24-30 litrów. Dochodzi nasycenie azotem i cała fizyka nurkowa. Dodatkowo jest o tyle nieciekawie, że wszystko widzimy w kolorze niebieskim ;-)
Pod lodem nurkujemy przywiązani liną do osoby asekurującej nas. Jest to o tyle niebezpieczne, że mamy tylko jedno wejście i wyjście z wody, więc lepiej się nie zgubić. Potrzebny, choć nie konieczny, jest już suchy skafander.
fot. Radek Konieczny
Nurkowania z łodzi są chyba najlepsze z uwagi na miejsca do których może dotrzeć łódź. Wygoda wejścia i wyjścia z wody blisko miejsca nurkowego to duża zaleta, choć przy wysokiej fali nie jest to ani łatwe, ani bezpieczne.

Nurkowanie z wykorzystaniem aparatów oddechowych zaliczane jest do „ sportów wysokiego ryzyka „. Czy w trakcie każdego zanurzenia towarzyszy Ci jakiś dreszcz emocji, adrenalina ? Gdzieś z tyłu głowy świadomość ryzyka?

Tak, zawsze towarzyszy jakaś obawa, dlatego jest to też sport partnerski. Nurkuję zawsze w parze lub większej grupie. Każde nurkowanie jest zaplanowane od początku do końca i  pod wodą jesteśmy razem za siebie odpowiedzialni. Jest osoba prowadząca i podejmująca decyzje. Jeśli zdarzy się dowolny wypadek nurkowy – kończymy nurkowanie i bezpiecznie wynurzamy się. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

fot. Radek Konieczny

Czy masz swoje ulubione miejsce/ miejsca do nurkowania ?

Bardzo lubię Kosewo koło Powidza. Mam duży sentyment do tego miejsca, może dlatego że najwięcej razy tam nurkowałem i najlepiej znam ten akwen.
Spoza granic to Malediwy zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie, szczególnie ławice ryb. Tak wielkich grup nie można spotkać np. w popularnym Egipcie.

Co zrobiło na Tobie największe wrażenie podczas nurkowania? Bogate życie podwodne, bliskie spotkanie z rekinem?

fot. Radek Konieczny
Myślę, że to będą oczy rekina – tępe, białawe, bez wyrazu, Świadomość, że nie zdążę nawet się odwrócić przy ataku ani wykonać żadnego innego ruchu. Nasze poruszanie się w wodzie przypomina trochę walec na lądzie.
Chociaż żółwie też są wspaniałe – więc jednak chyba bardziej podobają mi się zwierzęta podwodne.

Czy jest to sport dla każdego?  Czy trzeba mieć specjalne predyspozycje? Czy przed przystąpieniem do kursu należy przejść odpowiednie badania lekarskie?

Przede wszystkim trzeba mieć zdrowe zatoki i układ krążenia. To jest podstawa. Badania lekarskie dla nurków odbywają się co roku.Co do predyspozycji to z całą pewnością nie można bać się wody.

W jaki sprzęt powinna się wyposażyć osoba planująca rozpoczęcie przygody z nurkowaniem? 

fot. Radek Konieczny

Najlepiej na pierwszy raz pożyczyć kamizelkę, automat, maskę i płetwy. Nie ma co się spieszyć z zakupem, bo a nuż nas to nie wciągnie? Najlepiej zacząć na basenie, oswoić się z całym sprzętem i nowym środowiskiem. Potem można zacząć kompletować ekwipunek.
fot. Radek Konieczny

 
Czy jest to drogi sport ?

Jeśli kupuje się własny cały sprzęt, to niestety trzeba trochę wydać. Kamizelka, automat, maska, płetwy, buty, skafander mokry – myślę że to kilka tysięcy. Poza tym każde napełnienie butli to ok 1 zł za 1 litr, za granicą pakiety nurkowe to ok 200 euro za 5 dni nurkowych. W Polsce też za korzystanie z nurkowisk są opłaty, choć z reguły jest to kilkanaście złotych dziennie.

Jak wyglądają pierwsze kroki na kursie nurkowania i gdzie można zacząć przygodę z podwodnym światem?

fot. Radek Konieczny
Jak wspomniałem – najlepiej zacząć od basenu. Na spokojnie w ciepłej wodzie, przy dobrej widoczności. Aby zrobić uprawnienie P1 CMAS, trzeba też dokończyć szkolenie na wodach otwartych, gdzie jest już i chłodniej i gorzej widać. Warto zrobić to szkolenie w trudniejszych, polskich wodach i dopiero potem udać się na wymarzone nurkowania w ciepłych egzotycznych krajach. Polskie jeziora są wymagające, dlatego później to już sama przyjemność.






Serdecznie zapraszam na kursy organizowane przez Centrum Nurkowe Igel Diver w Poznaniu.







niedziela, 25 października 2015

Zajęcia grupowe Pilates

Zapraszam serdecznie na zajęcia Pilates w Dopiewie!

Pilates to odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń aktywizujący wszystkie grupy mięśniowe. Przeznaczony jest dla osób w każdym wieku, na różnym poziomie sprawności ruchowej. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie mięśni, siły, elastyczności, poprawa koordynacji ruchowej, świadomości własnego ciała. Pilates to trening " dobrego samopoczucia ", bez forsownego wysiłku, przy dźwiękach spokojnej muzyki wprowadza nas w dobry nastrój i pozwala wyrzeźbić smukłą sylwetkę 


Zajęcie odbywają się w:

GOSIR Dopiewo ul. Polna 1
Salka Fitness
Środa godzina 18:00

Zapisy telefoniczne: 692 – 432 - 031

Poznań City Trail bieg I




       


24.10.2015 odbył się pierwszy  z cyklu sześciu biegów City Trail w Poznaniu. Silna grupa pod wezwaniem  „Akcja Zdrowa Aktywacja‘’ stawiła się nieomal w komplecie (jeden z naszych zawodników, Michał kibicował nam z pociągu do Gdańska, gdzie wystartował dziś w Gdańskim półmaratonie. Przy okazji serdecznie gratulujemy życiówki :-) Ekipa startowa w wieku od 2 do 40 lat dała z siebie wszystko. Pogoda nad poznańskim jeziorem Rusałka wyjątkowo w tym dniu zachęcała do ruchu na świeżym powietrzu. Organizatorzy postarali się o przyjazną atmosferę. 

Start i lecimy :-)
Zorganizowano wspólną rozgrzewkę przed startem.
A sam start odbywał się w wyznaczonych strefach czasowych.  
Kolejne grupy zawodników startowały co 2 minuty, co znacznie ułatwiło każdemu bieg we własnym rytmie od początku. Poszło dobrze :-)




Trasa rozpoznana. Szykujemy się już na kolejny bieg 14.11.




Meta zdobyta - najmłodsza uczestniczka Helenka udała się na zasłużony odpoczynek :-)


Poniżej drużyna w akcji:

 


Mikołaj i Hela :-)

 
Sławek



Paweł
Grzegorz



Krzysztof
Asia



Jurek

 

Stefan
  

Tomek (z lewej :-)