sobota, 5 września 2015

Czy dieta bezglutenowa jest dla wszystkich ?


          Ostatnio na popularności niezwykle zyskała dieta bezglutenowa. W sklepach można kupić coraz więcej produktów „gluten free” a na blogach kulinarnych mnożą się pomysły na dania bez glutenu.
 Postanowiłam przyjrzeć się bliżej diecie bezglutenowej i opiniom fachowców o niej. Czy każdy może , czy wręcz powinien ją stosować ?
          Gluten to białko roślinne występujące w pszenicy, życie i jęczmieniu oraz wielu odmianach owsa. Jest szkodliwy dla osób cierpiących na Celiakię – trwającą całe życie immunologiczną chorobę o podłożu genetycznym charakteryzującą się nietolerancją glutenu. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie diety bezglutenowej.
 Od niedawna mówi się również coraz więcej o nadwrażliwości na gluten tzw. gluten sensitivity. Jest to rodzaj nietolerancji glutenu, w którym w  oparciu o badania diagnostyczne wykluczono celiakię i alergię na pszenicę a pomimo tego spożycie glutenu wywołuje niepożądane objawy, takie jak : ból brzucha, wysypkę, bóle głowy, uczucie ciągłego zmęczenia, biegunkę, wzdęcia, osłabienie. W wyżej wymienionych przypadkach stosowanie diety bezglutenowej ma swoje uzasadnienie. Jednak osoby, które nie mają celiakii i nietolerancji glutenu nie powinny wykluczać go ze swojego jadłospisu, ponieważ zboża glutenowe są  bardzo wartościowe i potrzebne w diecie zdrowego człowieka.
 Pszenica jest źródłem potasu, magnezu, żelaza i fosforu oraz witamin, głównie z grupy B; jęczmień zawiera spore ilości błonnika, który zapobiega zaparciom i chroni przed chorobami nowotworowymi; żyto jest bogatym źródłem witamin z grupy B , soli mineralnych ( jak żelazo i magnez) oraz błonnika pokarmowego; owies z kolei jest doskonałym źródłem błonnika rozpuszczalnego w wodzie, który w jelitach zapobiega wchłanianiu cholesterolu, dzięki czemu chroni przed miażdżycą oraz reguluje perystaltykę jelit. Zawiera również dużo wapnia, magnezu oraz witaminy E.
Okazuje się również, że dostępne coraz szerzej produkty bezglutenowe nie koniecznie są zdrowe. Mogą zawierać bowiem dodatkowe ilości cukru lub syropu glukozowego czy też substancje zagęstniające czyli składniki mające za zadanie polepszyć smak i wygląd produktu.
Wiele osób, które przeszły na dietę bezglutenową przypisuje jej takie działanie jak poprawa samopoczucia, utrata masy ciała, zmniejszenie uczucia zmęczenia, problemów trawiennych, poprawa wyglądu skóry oraz ogólnego stanu zdrowia. Niestety żadne z tych działań nie znajduje potwierdzenia w badaniach naukowych. Najprawdopodobniej efekty te związane są nie tyle z eliminacją glutenu z jadłospisu ale ogólnie zdrowszego sposobu odżywiania.
        Jeżeli nie znajdujemy się w grupie osób nadwrażliwych na gluten nie ma powodu by z niego rezygnować. Przyjrzyjmy się bliżej produktom, które stosujemy na co dzień i wzbogaćmy naszą dietę o  wartościowe kasze, większą ilość warzyw,  przestawmy się na spożywanie chudych mięs i nabiału, ryb, pełnoziarnistych zbóż , a  odczujemy znaczną poprawę stanu zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz