niedziela, 27 września 2015

Rozgrzewka przed treningiem - czy to istotne?

           Znam wiele osób, które nie stosują rozgrzewki przed bieganiem ani rozciągania po biegu i nie wynikają dla nich  żadne reperkusje zdrowotne z tego tytułu. Przynajmniej na razie.
Kiedy  ja zaczęłam biegać mój organizm zdecydowanie domagał się rozgrzewki przed i rozciągania po treningu biegowym. Jeśli nie zrobiłam porządnej rozgrzewki przed biegiem czułam sztywność i nieprzyjemne napięcie mięśni kulszowo - goleniowych; brak rozciągania po biegu objawiał się bólem kolan ( co do bólu kolan po treningu biegowym pozwolę sobie napisać jeszcze kilka zdań później ).
Jakie znaczenie ma zatem rozgrzewka przed biegiem?
Rozgrzewka ma za zadanie przygotować nasz organizm na nadchodzący wysiłek fizyczny, pozwala płynnie przejść organizmowi ze stanu spoczynku w stan wytężonej pracy. Oczywiście sposób i czas trwania rozgrzewki zależy od tego jaki trening za chwilę zamierzamy sobie zafundować. Inaczej będą rozgrzewać się sprinterzy a inaczej długodystansowcy. Ponieważ ja zaliczam się do początkujących amatorów biegania chcę opisać sposób rozgrzewki dla takich osób właśnie.

           A zatem zaczynamy od dynamicznych ćwiczeń mających na celu poprawić zakres ruchu w stawach, zwiększyć tętno, temperaturę ciała i przepływ krwi. Idąc od góry wykonujemy:






- naprzemianstronne krążenia ramion w tył i w przód,
 


  - krążenia bioder (tak jakbyście kręcili hula-hop, można również zrobić krążenia w stawach biodrowych pojedynczo – stoimy,  jedna noga zgięta w kolanie, rysujemy tym kolanem obszerne kółka po 10 razy na zewnątrz, potem do środka)




























 - krążenia w kolanach (kolana lekko zgięte, dłonie położone na nich, krążymy w prawo, potem w lewo),
















- krążenia w stawach skokowych,

















- wspięcia na palce, przetoczenie stóp na pięty,












- skłony i skrętoskłony (ostrożnie jeśli macie problemy z kręgosłupem),


Każde ćwiczenie powtarzamy od 10 do 20 razy, tak żeby mieć jeszcze siły na trening zasadniczy :)
Teraz jesteśmy gotowi by przejść do marszu, marszobiegu lub truchtu na odcinku 100 metrów a potem płynnie do treningu właściwego.Powodzenia :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz